# DZIECI UCZĄ RODZICÓW – ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU, TOLERANCJA

Podczas piątej lekcji w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców” dzieci poszerzyły wiedzę o zagadnienia związane z Bezpiecznym Internetem.

W czasie prezentacji uczniowie zostali zapoznani z pojęciem „Internet”, omówiono czynności, które można robić „w sieci”. Następnie zaprezentowane zostały zagrożenia, które czyhają w Internecie.  Dzieci poznały pięć zasad bezpieczeństwa, których przestrzeganie sprawi, że korzystanie z Internetu będzie bezpieczne, dowiedziały się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Dzieci wykonały karty pracy.  W IB odbyły się warsztaty dla rodziców związane z tematem. Dzieci wspólnie z rodzicami omówili zasady korzystania z Internetu w swoich domach.

Podczas szóstej lekcji dzieci uczyły się czym jest tolerancja w świecie pełnym różnorodności. W czasie rozmowy dzieliły się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami. Obejrzały prezentację wyjaśniającą pojęcie tolerancji, jej przykłady i znaczenie. Chętnie podawały przykłady zachowań, pokazujących przyjaźń, szacunek oraz przykłady braku tolerancji. Nazywali uczucia, które nam towarzyszą w różnych sytuacjach społecznych. Wyszukiwały słowa ważne dla idei tolerancji. Przedstawiały swoje mocne strony, zainteresowania, osiągnięcia. W szkole uczniowie wykonali karty pracy, a w domu przedstawili swoje prace, obejrzeli  z rodzicami film edukacyjny, rozmawiali o wartości tolerancji w codziennym życiu.

Ta szczególna lekcja miała na celu promowanie zrozumienia i akceptacji różnorodności w naszym społeczeństwie. Realizując ten temat dzieci poczuły się wyjątkowe. Zrozumiały, że każdy ma coś do zaoferowania drugiej osobie. Pojęły, że powinniśmy się szanować i wspierać,  aby  żyć w pokoju.

Emilia Świerczyńska

Agnieszka Kaźmierczak