SZKOLNY KONKURS ORIGAMI ROZSTRZYGNIĘTY

NIEZAPOMINAJKA
Otwiera oczęta.

Maria Konopnicka

Corocznie począwszy od 2020 roku w dniu 15 maja obchodzimy święto przyrody i ekologii. Jest to DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI. Celem tego święta jest promowanie walorów przyrodniczych naszego kraju oraz podkreślenie rozpiętości gatunków występujących na terenie Polski. Ten mały, niepozorny, niebieski kwiatuszek z żółtym oczkiem przypomina o ochronie środowiska naturalnego i konieczności zachowania różnorodności biologicznej. NIEZAPOMINAJKA „mysie uszko”, popularnie też zwana niezabudką, jest rośliną wieloletnią, ozdobną, uprawianą w ogrodach. Jako rośliny ozdobne uprawiane są odmiany niezapominajki leśnej. Spotykana przy rowach i nad wodami niezapominajka błotna nie będzie rosła w ogrodzie. Odmiany ogrodowe mają niebieskie kwiaty, zdarzają się również odmiany różowe, rzadziej spotykane białe. Kwiat i liście są lekko owłosione. Kwitną od połowy maja do końca czerwca.

Między 22 kwietnia a 15 maja  2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, w ramach działalności Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody klas młodszych, odbył się szkolny konkurs origami pod tytułem: „Z niezapominajką podziwiamy piękno wiosennej przyrody”. Konkurs ten połączył dwa ekologiczne święta – „Międzynarodowy Dzień Ziemi” oraz „Dzień Polskiej Niezapominajki”. Celem konkursu było promowanie postaw proekologicznych, uwrażliwianie młodego pokolenia na piękno wiosennej  przyrody, utrwalenie i wzbogacanie wiedzy na temat flory i fauny naszego regionu oraz popularyzację sztuki origami.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 14.05.2021r. Wszystkie prace były estetycznie wykonane, pomysłowe, zgodne z tematem i zasadami sztuki origami. Charakteryzowały się wysokim poziomem artystycznym.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – Filip Maciaszek IIIA

II miejsce – Oliwia Wodzyńska IB

III miejsce – Tymoteusz Politański IID

Wyróżnienia: Marta Kaczor IA, Natan Ziółkowski IB, Gabriela Berczyńska IIIA,
Oliwier Wenerski IIIA

W konkursie wzięli udział także uczniowie: Mateusz Grudziński, Jakub Janczak, Wiktoria Stańdo, Zofia Szczepańska, Olga Tomczyk.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla wszystkich osób biorących udział w konkursie.

Organizatorki konkursu:
 Marlena Bajda, Joanna Traczyk, Barbara Wódka