WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Jedną ze sprawdzonych form rozwijania u dzieci zainteresowania książką i czytaniem jest organizowanie wycieczek do biblioteki. Uczniowie oddziału 1 d gościły w niezwykłym miejscu „Mieszkaniu Książek” – w Szkolnej Bibliotece, na lekcji bibliotecznej pt. „Poznajemy zawód bibliotekarza”. Spotkanie w dniu 19.10.2021 r. miało na celu przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki, poznanie zasad korzystania z książek oraz rozbudzenie zainteresowań czytelnictwem. Związane było także z udziałem w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery „Wyprawa na 3K” i realizacją innowacji „Z książką na co dzień”. Wizyta dzieci w bibliotece  była poprzedzona zapoznaniem uczniów z zasadami zachowania się w bibliotece na podstawie wysłuchania fragmentów książki „Dobre maniery dla dzieci”. Uczniów powitała pani Małgorzata Jaworska nauczyciel – bibliotekarz. Przekazała dzieciom informację, gdzie się znajdują, na czym polega jej praca w szkolnej bibliotece. Następnie uczniowie dowiedzieli się co zrobić, żeby zostać czytelnikiem, jak wypożycza się książki oraz jak należy o nie dbać. Dzieci  miały okazję przekonać się „co to jest biblioteka”- zwiedziły  bibliotekę szkolną, zapoznały się z różnorodnością książek przeznaczonych dla wszystkich uczniów szkoły oraz pracujących w niej nauczycieli. Dowiedziały się również, że oprócz wypożyczania książek w bibliotece odbywają się ciekawe spotkania, zabawy z językiem polskim, ciekawe konkursy i wiele innych. Na koniec spotkania dzieci wysłuchały fragmentów książki „Nieśmiałek” Grzegorza Kasdepke. Rozmawiały o  bohaterze książki i emocjach jakie towarzyszyły chłopcu podczas lekcji.  Wypożyczyły książkę i dalsze losy bohatera poznają w klasie. Może sami będą próbowali czytać? Czytelnictwo bowiem rozwija wyobraźnię, słownictwo, poszerza wiedzę ogólną oraz uczy odwagi w trudnych sytuacjach, a także nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów.

Każdy uczeń oddziału 1d  wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i z obietnicą, że tu jeszcze wróci.

                                                                                              Opracowanie:

                                                                                           Joanna Traczyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.