Karta Rowerowa

 

 W dniach 6 i 7 kwietnia 2022 na terenie  Szkoły Podstawowej nr 1 w Kutnie odbył się praktyczny egzamin na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpili uczniowie ,którzy zdali test  z teorii. Test z teorii, który składa się z 20 pytań, w których dziecko musi wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych, obsługi technicznej roweru, pierwszej pomocy i zasad jazdy na rowerze. Do każdego pytania są trzy odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Aby zdać egzamin teoretyczny na kartę rowerowa trzeba udzielić 80 proc. poprawnych odpowiedzi.

W obecności przedstawiciela Policji w Kutnie pana Jacka Czerniawskiego i nauczycieli -uczniowie klas 5 i 6 pokonywali tor jazdy, wykazując się umiejętnościami jazdy na rowerze .

 Egzamin praktyczny polegał na sprawdzeniu umiejętności:

 • jazdy na wprost
 • zatrzymania się przed linią
 • ponownego ruszania
 • skręcania w lewo i prawo z wyciągniętą ręką
 • zatrzymywania się w wyznaczonym miejscu
 • pokonywania slalomu
 • jazdy po ósemce
 • szybkiego zatrzymania się na sygnał
 • reagowania na znaki drogowe
 • sprawdzania stanu technicznego roweru, w tym ustawienia siodełka, czy działają lampki przednia i tylna, czy działają hamulce.

 

ZAPAMIĘTAJ !

Karta rowerowa to dokument potrzebny dzieciom, które chcą uzyskać samodzielność podczas jazdy na rowerze.


Karta rowerowa uprawnia dziecko nie tylko do poruszania się rowerem. Aby poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych także jest niezbędna dziecku karta rowerowa. Po ukończeniu 15. roku życia posiadacz karty rowerowej może kierować pojazdem zaprzęgowym, np. furmanką. Od 17 roku życia z kartą rowerową można jeździć rikszą lub innym rowerem wieloosobowym.

Karta rowerowa uprawnia do poruszania się:

 • rowerem
 • hulajnogą elektryczną
 • pojazdem zaprzęgowym
 • rowerem wieloosobowym np. rikszą


Karta rowerowa NIE uprawnia do poruszania się motorowerami czy skuterami – do tego niezbędne jest do ukończenia 18 roku życia prawo jazdy kategorii AM.

 

Mariola Michalak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.