Certyfikat Szkoły Przyjaznej Osobom Niewidomym

Dobiegła końca tegoroczna kampania społeczna „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Dzięki naszemu zaangażowaniu i realizacji wielu działań nasza szkoła została uhonorowana Certyfikatem Szkoły Przyjaznej Osobom Niewidomym. Dokument ten przyznawany jest przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy.

Bydgoski Ośrodek od wielu lat realizuje kampanię pt. Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie mającą na celu przybliżanie świata osób niewidomych oraz słabowidzących dzieciom
i młodzieży w całej Polsce. W tym roku nasza placówka włączyła się w proponowane działania. W ramach kampanii uczniowie wzięli udział w warsztatach podczas których uczyli się rozumieć problemy i ograniczenia, z którymi na co dzień borykają się osoby z dysfunkcją wzroku: pokonywali ścieżkę z zasłoniętymi oczami poruszając się z pomocą białej laski, edukowali się na temat bycia przewodnikiem dla osoby niewidomej. Klasy młodsze wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na wykonanie dotykowego plakatu pt. „Znane i lubiane dyscypliny sportowe”. Dzieci uczestniczące w zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych pisały listy do niewidomego kolegi, które zostały wysłane na adres ośrodka. Dzięki wszystkim wymienionym działaniom nasi uczniowie zauważyli problemy niepełnosprawnych rówieśników i stali się bardziej wrażliwi na ich potrzeby. Dziękuję  wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy wzięli udział w kampanii.

Koordynator akcji

Marta Albińska