Wirtualna woda

Skutki kryzysu klimatycznego są coraz bardziej widoczne. Jednym z przejawów jest pogarszający się dostęp do wody (obniżanie poziomu wód gruntowych, wysychanie zbiorników wodnych, zmniejszanie przepływu w rzekach). Konsekwencje zmian wpływają na środowisko naturalne, ekosystemy i produkcję rolną.

Każdy z nas ma wpływ na to, ile wody zużywa. Do produkcji jedzenia, ubrania, każdego przedmiotu, zużyta została woda. Taką wodę nazywamy wirtualną.

W dniach 20 – 24 marca przeprowadziłyśmy zajęcia edukacyjne pt. „Wirtualna woda” dla uczniów naszej szkoły w ramach projektu Polskiej Akcji Humanitarnej. Okazją do wydarzenia był przypadający 22 marca Światowy Dzień Wody.

Celem zajęć było zrozumienie, że nie wszyscy na świecie mają zapewniony dostęp do wody, a wszyscy ludzie potrzebują wody do życia, do produkcji jedzenia i innych rzeczy. Uświadomienie, zależności pomiędzy własną konsumpcją a wodą. Podczas lekcji uczniowie mogli się przekonać, ile wody potrzeba, by wziąć prysznic, wyprodukować spodnie, bądź komputer co przyjmowano z dużym zdziwieniem.

W zajęciach wzięło udział 227 uczniów z klas II – VII.

Mamy nadzieję, że uczniowie wyszli z lekcji z przeświadczeniem, ze każdy z nas ma wpływ na to, ile wody zużywamy.

Wasze bibliotekarki