Lekcja otwarta VIII B

Ideą lekcji otwartej jest dzielenie się wiedzą oraz pomysłami wśród nauczycieli, co umożliwia wymianę doświadczeń i  wzbogacenie warsztatu pracy. Dzięki temu zyskujemy innowacyjne pomysły na prowadzenie zajęć. W związku z tym 22.05.2023r. została przeprowadzona lekcja otwarta  z chemii w oddziale VIII B  na temat: „Kwasy karboksylowe i ich właściwości”. W czasie lekcji korzystano z pomocy dydaktycznych pozyskanych w programie „LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI”.

Podczas lekcji uczniowie korzystali z modeli kulkowych dzięki którym nauczyli się  budować model grupy karboksylowej, po opanowaniu umiejętności budowania w wolne miejsca dołączali modele atomów pierwiastków wodoru i węgla, tworząc cząsteczki kwasów karboksylowych. Zadania były dostosowane do możliwości uczniów. W ten sposób każdy mógł opanować te umiejętności w swoim zakresie.

Najciekawszym punktem naszej lekcji  były doświadczenia chemiczne. Uczniowie mieli możliwość zbadania właściwości kwasu octowego. Najważniejsze podczas obserwacji były: opis zapachu, barwy, odczynu, rozpuszczalności w wodzie, reakcji zachodzącej z metalami oraz palności.

Organizując takie działania istotne są osiągnięcia efektów dla ucznia, nauczyciela oraz szkoły. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie mieli stworzone warunki do pracy w grupie rówieśniczej oraz samodzielnego przeprowadzenia doświadczeń, a także integracji. Zajęcia otwarte umożliwiają prezentację swoich umiejętności przed gronem pedagogicznym. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem sprzyja dalszemu rozwojowi nauczycieli oraz pedagogów.

Opracowały :

Izabela Szczepaniak-Kozłowska