Wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie

26 września 2023r. uczniowie oddziałów 2a i 3d brali udział w wycieczce do Kłodawy. „Kłodawa” to największa i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. Tu wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej – to jedyne złoże tej soli w Europie. Kłodawskie pokłady soli powstały 250 milionów lat temu. Już na samym początku, niezapomnianych wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki zjazd windą z prędkością 6m/s na głębokość 600 metrów. Zwiedzając podziemne korytarze i wyeksploatowane komory, dzieci miały okazję spotkać górników powracających z pracy. Zapoznały się z ich trudnym zawodem. Historię powstania kopalni i opowieści o metodach wydobycia kłodawskich złóż, przekazał wycieczkowiczom przewodnik, podczas spaceru zawiłym, podziemnym labiryntem. W trakcie wyprawy dzieci podziwiały maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe. Zobaczyły także pomieszczenia przygotowane specjalnie dla turystów – Kaplicę św. Kingi, różne postaci wyrzeźbione z soli jak np. górnika solnego, skarbnika, salę koncertową oraz Grotę Drakuli. Wysłuchały ciekawych opowieści i legend. Pełni wrażeń, zaopatrzeni w kłodawską sól wrócili do Kutna. Wycieczka była bardzo udana.

Uczniowie oddziałów 2a i 3d

z wychowawcami