Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, która urodziła się 29.09.1882 roku.

Głównym celem akcji jest rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Czytanie na głos dzieciom od wczesnego dzieciństwa wzbogaca słownictwo i wyobraźnię. Dziecko uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, a dodatkowo wspólne czytanie wzmacnia rodzinne więzi.

W tym roku Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy razem z „gościem”. Do klas Ia, IIa oraz IIIc, a także na zajęcia specjalistyczne przybył Bratek – pacynka, która wspiera proces adaptacyjny dziecka w szkole (dziecko nie czuje się samotne), pomaga w nauce czytania i pisania oraz jest narzędziem w nauce przez zabawę.

Wspólnie z Bratkiem przeczytaliśmy uczniom naszej szkoły bajeczki terapeutyczne. Wszyscy uczniowie słuchali naszych opowiadań z ogromnym zainteresowaniem. Chętnie odpowiadali Bratkowi na pytania, a na koniec przybili z nim pożegnalną „piątkę”.

Dziękujemy wychowawczyniom oddziałów I a – Ewelinie Wróblewskiej, II a – Agnieszce Kaźmierczak, III c – Marcie Fabisz za umożliwienie przeprowadzenia tej akcji oraz miło spędzony czas.

Dorota Wojciechowska

i Bratek.