Spotkanie z dziennikarzem radiowym

17 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z wyjątkową osobą – dziennikarzem radiowym Edwinem Tarką. Nasz gość opowiedział o swojej edukacji i drodze zawodowej, która nie była łatwa ze względu na niepełnosprawność wzroku. Z racji tego, że Pan Edwin jest osobą niewidomą, przybliżył nam pomoce, z których korzystał w trakcie nauki w szkole: pokazał, jak pisał na maszynie brajlowskiej, przeczytał fragment książki napisanej brajlem, zaprezentował urządzenie służące do przetwarzania dokumentów z brajla na pliki Word oraz specjalne linijki, ekierki, czy kostki do gry z wypukłymi kropkami. Pokazał nam również, jak to określił, swój „osobisty GPS”, czyli białą laskę dla osób niewidomych i zademonstrował, jak za jej pomocą się porusza. Pan Edwin opowiadał również o relacjach z rówieśnikami, o tym, czy często spotykał się w życiu z tzw. „hejtem” i jak sobie w takich sytuacjach radził. Wspominał o tym, że to „nie otoczenie się do niego dostosowywało, tylko to on musiał dostosować się do otoczenia”. Zarówno w szkole, jak i w pracy nie miał żadnej taryfy ulgowej, musiał zmobilizować się i wytrwale pracować.
Uczniowie mogli również zadać naszemu gościowi pytania. Ciekawiło ich między innymi to, czy brak wzroku utrudnia prowadzenie audycji radiowych, w jaki sposób Pan Edwin czyta teksty podczas swojej pracy, jakie są obowiązki dziennikarza pracującego w radiu a nawet czy nasz gość słucha muzyki w konkurencyjnych stacjach radiowych.
Wystąpienie Pana Edwina było cenną lekcją dla młodzieży i ogromną inspiracją. Głęboko wierzymy, że przekazana przez Pana Edwina wiedza i wskazówki dotyczące wyboru ścieżki kształcenia znacząco wpłyną na motywację do pracy i ambicje naszych uczniów.
Jeszcze raz w imieniu Dyrekcji, grona pedagogicznego oraz uczniów bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i przekazaną mądrość.

Marta Albińska