DZIECI UCZĄ RODZICÓW: „JAKUBOWE ŚWIĘTO – TRADYCJA WSPÓŁCZESNOŚCI”.

Tradycja to przekazywane z pokolenia na pokolenie obyczaje, poglądy, wierzenia. Dzięki tradycji młode pokolenie poznaje ważne dla danej zbiorowości normy społeczne oraz sposoby myślenia i zachowania. W listopadzie uczniowie klas 1b, 2a, 2c, 3d zgłębili swoją wiedzę na temat lokalnej tradycji i kultury Beskidu. Z prezentacji multimedialnej  dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o życiu górali, kim są, gdzie mieszkają i skąd przybyli. Poznali elementy góralskiego ubioru, Zobaczyli sposób wypasania owiec, wykonywania zabawek i instrumentów z drewna oraz przygotowywania smakołyków w góralskich chatach. Wysłuchali opowiadania górala o tradycji i przebiegu “Jakubowego Święta”- rozpalaniu rodzinnych ognisk, ludowych pieśniach, muzyce i tańcach, tradycyjnych potrawach. Sami wykonali wystawy skarbów przewiezionych z podróży w góry, a także prace plastyczne przedstawiające regiony górskie. O pięknej tradycji “Jakubowego Święta” dzieci uczyły swoich najbliższych. Zachęciły do wspólnego  wykonania krzyżówki, czytania ciekawostek o kulturze góralskiej oraz wykonania prac na tematyczny konkurs. Przeprowadzone zajęcia rozbudziły ciekawość dzieci. Być może, niektóre z nich podczas wakacji wraz z rodzicami wybiorą się do Szczyrku, aby jeszcze bliżej poznać kulturę i mieszkańców Beskidu Śląskiego.

Agnieszka Kaźmierczak

Emilia Świerczyńska