Godność. Dlaczego wynikają z niej wszystkie prawa?

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, rasy, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (przez  Polskę ratyfikowana w 1991 roku). Jest to kanon zasad etycznych i standardów postępowania wobec dzieci.

O podmiotowym i pełnym szacunku traktowaniu dzieci mówił już Janusz Korczak, wielki działacz społeczny i pedagogiczny. Obecnie na straży przysługujących dzieciom praw stoi państwo.

Z okazji uchwalenia konwencji zaprosiłyśmy uczniów klas 2 – 4 na zajęcia do biblioteki szkolnej. Inspiracją był zbiór opowiadań pana Marka Michalaka (byłego Rzecznika Praw Dziecka) „Opowieści o prawach dziecka”. Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem i jednocześnie tytułem prezentowanego opowiadania „Godność. Dlaczego wynikają z niej wszystkie prawa?”.

Każde dziecko powinno znać swoje prawa. Rozumieć je i korzystać z nich odpowiedzialnie.  Powinno mieć świadomość własnej godności, która stanowi fundament wszystkich praw.

Wasze bibliotekarki