,,Alfabet Logopedyczny’’

,,OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY – ,,ALFABET LOGOPEDYCZNY’’.

W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła bierze udział w realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego  ,,Alfabet Logopedyczny’’. Projekt jest zgodny z założeniami Podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz wpisuje się w Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024: ,,Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.’’ Głównym celem programu jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrążanie profilaktyki logopedycznej. Uczestnicy projektu zobowiązani są do zrealizowania zadań projektowych. Do każdej z litery alfabetu przypisane jest zadanie.  Poniżej  przedstawiamy pierwszą fotorelację z realizacji zadań projektowych liter A, B, C, D.

A – ALE PLAMA (cel: ćwiczenie oddechowe wzmacniający mięsień okrężny ust).

B – BIEDRONKA (cel: ćwiczenie oddechowe wyróżniające fazy wdechu i wydechu).

C – CELINKA (cel: rozwijanie sprawności aparatu mowy).

D – DŁUGI WĄŻ (cel: kształtowanie prawidłowego toru oddechowego oraz usprawnienie czynności artykulacyjnych).

Koordynatorzy Projektu

Ewelina Biniewicz – logopeda