Święty Andrzeju daj nam znać co się będzie z nami dziać!

Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia  świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją  przyszłość. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy  dotyczącej ich przyszłego zamążpójścia. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki do tej pory były nocą, która kojarzy nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Jednak teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka. W naszej szkole, uczniowie klas I-III jak co roku mogli dowiedzieć się kim zostaną jak będą dorośli – okazało się, że będą wśród nich dyrektorzy, nauczyciele, piosenkarze i aktorzy, poznali imię przyjaciela lub przyjaciółki oraz usłyszeli rady na przyszły rok. Przychodząc tego dnia do szkoły, każdy z uczniów przebrany był w piękny kostium. Sala widowiskowa, która każdego dnia służyła nam do zabawy i nauki, w magiczny sposób „zamieniała się” w tajemnicze miejsca pełne świec, papierowych duszków, pająków, czarnych kotów, czarownic, balonów. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.

Agnieszka Kaźmierczak i Marta Fabisz