[su_box title=”„Okładka ciekawej książki” – konkurs rozstrzygnięty” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

11 grudnia 2017 r. w sali widowiskowej miało miejsce rozstrzygniecie interaktywnego konkursu plastycznego „Okładka ciekawej książki”. Akcja adresowana była do uczniów oddziałów II i III naszej szkoły. Uczniowie najpierw wykonali pracę plastyczną, a później poprzez głosowanie wybierali najładniejszą propozycję okładki.

Laureaci:

I miejsce         Aleksandra Targalska, 3h

II miejsce        Natalia Stegent, 3b

                        Maja Ziółkowska, 2b

III miejsce       Adam Trybura, 3b

Wyróżnienia:

Nikola Wasilewska, 3b

Karolina Jabłońska, 3h

Michał Przygodziński, 2b

Magdalena Wieczorkowska, 3c

Laura Kosińska, 2b

Nagrody książkowe dla uczniów ufundowała Rada Rodziców, za co ogromnie dziękujemy.

Wasze bibliotekarki

[/su_box]

[su_box title=”KSIĄŻKA PRZED SĄDEM” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

1 grudnia 2017 r. sala multimedialna zamieniła się w salę rozpraw. Wszystko za sprawą uczniów z oddziału 7a, którzy naszą wspaniałą, cudowną, ukochaną książkę postawili przed sądem. Dramaturgia była tym większa, iż oskarżoną była wersja papierowa (każdy fan w tym miejscu powinien poczuć drżenie na myśl o braku tego wspaniałego szelestu przewracanych kartek i cudownego zapachu farby drukarskiej). Powołano wielu świadków m.in. bibliotekarza, autorkę książek, komputer, audiobooka. Padało wiele argumentów za i przeciw. Obrona i oskarżenie nie oszczędzili nikogo. Z bezwzględnością starali się dowieść swoich racji. Na koniec zapadł wyrok. Wysoki sąd rozstrzygnął spór przyznając racje każdej ze stron.

Zabawa była przednia. I tak w bibliotece łączymy przyjemne z pożytecznym.

 

I.Smolarek

[/su_box]

[su_box title=”W jedynce znają prawa dziecka” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

20 listopada to ważna data dla wszystkich, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Tego dnia w 1989 roku została przyjęta Konwencja Praw Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Przez cały tydzień, uczniowie z oddziałów drugich i trzecich naszej szkoły mieli moźliwość uczestniczenia w zajęciach: „Prezentacja praw dziecka. Prawo do życia bez przemocy.”

Organizatorem lekcji były panie bibliotekarki: Izabela Smolarek i Małgorzata Jaworska.

Dzieci miały okazję wysłuchać ciekawej histori z książki „12 ważnych praw”: „Prawo do życia bez przemocy, czyli o fasolce, szaliku i Pryszczatym”. Oprócz tego uczniowie obejrzeli prezentację „Mamy swoje prawa”. Aktywnie uczestniczyli w rozpoznawaniu i nazywaniu praw dziecka. Wiedzą kogo należy powiadomić o zagrożeniu i jak radzić sobie, gdy ktoś łamie prawo do życia bez przemocy.

[/su_box]

[su_box title=”Multimedia” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

Rada Rodziców zakupiła i przekazała bibliotece szkolnej audiobooki i filmowe ekranizacje lektur szkolnych.

            Audiobooki:

  1. Akademia Pana Kleksa
  2. Dzieci z Bullerbyn
  3. Karolcia
  4. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
  5. Doktor Dolittle i jego zwierzęta
  6. Pompon w rodzinie Fisiów
  7. ZOO na wesoło. Szelmostwa Lisa Witalisa i inne wiersze Jana Brzechwy
  8. Król Maciuś Pierwszy
  9. Księga dżungli
  10. Panna z mokrą głową
  11. Mity greckie
  12. Chłopcy z Placu Broni
  13. Zemsta
  14. Ania z Zielonego Wzgórza
  15. Hobbit czyli tam i z powrotem
  16. Kamienie na szaniec
  17. Mały Książę
  18. Opowieść wigilijna
  19. Pan Tadeusz
  20. Stary człowiek i morze
  21. Syzyfowe prace
  22. Szatan z siódmej klasy

Ekranizacje lektur szkolnych:

  1. Mikołajek
  2. Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i Stara Szafa
  3. Tajemniczy ogród
  4. Filmowa Trylogia
  5. Kamienie na szaniec
  6. Katarynka
  7. Dziady
  8. Zemsta
  9. Quo vadis

 

Radzie Rodziców bardzo dziękujemy, a wszystkich zapraszamy do biblioteki szkolnej 

Wasze bibliotekarki

[/su_box]

[su_box title=”BAŚNIE RÓŻNYCH NARODÓW.” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

W dniach od 20 do 24 listopada 2017 r. odbyły się zajęcia w ramach projektu „Baśnie różnych narodów”.  Akcja miała miejsce w ramach współpracy biblioteki ze świetlicą szkolną (inicjatorki: I. Smolarek i M. Walczak).

Każdego dnia dzieci przebywające w świetlicy mogły zapoznać się z baśnią z innej części świata. Kolejno prezentowane były baśnie: indiańska, z Madagaskaru, algierska, kazachska i japońska. Przedstawione utwory stały się inspiracją wielu prac plastycznych wykonywanych indywidualnie lub zbiorowo.

Projekt miał charakter wielowymiarowy. Jego celem było rozbudzanie zamiłowania do czytania, zainteresowanie baśniami i rozwijanie zainteresowania kulturą innych narodów. Przy okazji uczniowie na mapie świata mogli zobaczyć położenie geograficzne państwa, z którego baśń pochodzi. W każdej opowieści bohaterowie obdarzeni oryginalnymi imionami stawali w obliczu zadań, trudności, przeciwności losu, które musieli pokonać. Aby to osiągnąć musieli wykazać się odpowiednimi cechami i postawami.

Po zapoznaniu z każdą baśnią, uczniowie musieli wskazać wartości moralne, które występowały w jej treści. Dzieci świetnie radziły sobie z rozpoznaniem dobroci, szacunku, miłości, współpracy, troskliwości i wielu innych postaw pożądanych społecznie.

Zajęciom towarzyszyła wystawa książek „Baśnie różnych narodów” w bibliotece szkolnej i wernisaż prac uczniów w korytarzu szkoły połączony z krótką prezentacją narodów / państw, z których pochodziły prezentowane baśnie.

I.Smolarek, M.Walczak

[/su_box]

[su_box title=”Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem.” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

W ramach współpracy naszej biblioteki szkolnej z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kutnie w dniu 13 listopada uczniowie z klas 3e i 3g uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem, panem Marcinem Pałaszem. Jest on autorem zabawnych, pełnych humoru, fantazji, ale i wzruszających książek opisujących codzienne życie dzieci. Bohaterami są zwykli ludzie jakich nie brakuje wokół nas.

Pan Pałasz bardzo ciekawie i z dużym poczuciem humoru wspominał lata swojego dzieciństwa. Zachęcał słuchaczy do czytania od najmłodszych lat, gdyż jego zdaniem jest to doskonała forma rozwoju umysłu. Namawiał do obserwowania otaczającego świata, gdyż bywa on źródłem wielu inspiracji.

W zbiorach naszej biblioteki posiadamy utwory Marcina Pałasza.

Polecamy: „Bajki”, „Kosmiczna awantura”, „Dasz radę Marcelko”, „ Marcelka i szkolne sprawy”, „Wakacje w wielkim mieście”.

Zachęcamy do czytania i odwiedzania biblioteki szkolnej.

 

Wasze bibliotekarki

(M.Jaworska, I.Smolarek)

[/su_box]

[su_box title=”Światowy Dzień Chleba” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6]

O tym, jak ważny jest chleb w życiu każdego człowieka nikogo nie trzeba przekonywać. Pieczywo stanowi podstawę naszego pożywienia. Dostarcza organizmowi niezbędnych składników, dzięki którym możemy funkcjonować.

Chleb zjadamy codziennie. Statystyczny Polak w 2015 roku skonsumował 45,3kg pieczywa.

Z okazji Światowego Dnia Chleba, który przypada 16 października, nauczyciele bibliotekarze i członkowie Koła Przyjaciół Książki przygotowali wystawę pieczywa. Finansowo wsparła nas Rada Rodziców.

Uczniowie, rodzice i pracownicy naszej szkoły mieli okazję degustować różne rodzaje chleba podczas długiej przerwy. Smakowały wszystkie gatunki: razowy, razowy z pestkami dyni, razowy ze słonecznikiem, żytni, pszenno-żytni, pszenny. Zjedzono wszystko do ostatniej okruszki, gdyż żywności nie wolno marnować!

Wasze bibliotekarki

(M.Jaworska, I.Smolarek)

[/su_box]

[su_box title=”Książka nas łączy” style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6″]

Książka nas łączy – pod takim hasłem przebiegają obchody tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji bibliotekarze powiatu kutnowskiego już po raz drugi zainicjowali w swoich placówkach Czytelniczą Sztafetę Szkół. Akcja ma na celu podkreślenie roli książki i czytania w życiu każdego człowieka oraz zachęcenie uczniów do korzystania z zasobów bibliotek szkolnych.

Właśnie dziś, 11 października 2017 roku w akcję włączyła się nasza szkoła. Relaksu i odpoczynku dostarczała nam książka. Na długiej przerwie wraz z Samorządem Uczniowskim połączyliśmy przyjemne z jeszcze przyjemniejszym i stworzyliśmy książkowego węża. Ulubiona lektura połączyła uczniów z oddziałów IV – VII tworząc 115 osobowy dowód na popularność książek i czytania. W czytelniczą imprezę włączyli się również młodsi uczniowie naszej szkoły i kontynuowali sztafetę na korytarzach przed klasami.

A o tym, że ksiażka jest dobra na wszystko, nikogo nie trzeba przekonywać.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=zFZ3H19HTSA”]

 

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Pk4PhTMdZPo”]

Opracowały: Wasze bibliotekarki

czyli

I.Smolarek i M. Jaworska

[/su_box]

 

[su_box title=”Dzień Głośnego Czytania 2017″ style=”glass” box_color=”#202d70″ radius=”6″]

Już po raz drugi włączyliśmy się w akcję Czytamy przy fontannie w ramach Dnia Głośnego Czytania. Wyruszyliśmy w piękny słoneczny aczkolwiek rześki piątkowy poranek, by poczytać swoje ulubione, ukochane, znane lub jeszcze nieznane książki. Oddział 3d pod opieką wychowawcy pani Joanny Traczyk został wyposażony w transparenty promujące czytanie i już po przekroczeniu murów szkoły wzbudzaliśmy zainteresowanie przechodniów. Po dotarciu na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego przeszliśmy czym prędzej do czytania. Nawet nie włączona fontanna nam nie przeszkodziła.  W samo południe czytaliśmy głośno w świetlicy szkolnej. Dzieciaki dobrze się bawiły słuchając przygód Pompona (Pompon w rodzinie Fisiów).

Zachęcamy wszystkich do czytania głośnego i cichego każdego dnia o każdej porze.

 

Opracowały: p. I.Smolarek, M.Jaworska 

Wasze bibliotekarki    

[/su_box]