Podróże z klasą – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

30 listopada uczniowie Ia i Ib wybrali się do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, które pragnąc przypomnieć obrzędy związane z Katarzynkami i Andrzejkami, umożliwiło im udział w pakiecie edukacyjnym „Andrzejki w skansenie”. Zajęcia miały charakter wspólnej zabawy we wróżenie i odbyły się w sali dydaktycznej udekorowanej w taki sposób, by jak najlepiej oddać nastrój tajemniczości i wprowadzić uczestników w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości. Lekcję rozpoczęła pogadanka, podczas której dzieci poznały wierzenia  i przesądy ludności wiejskiej, a także najpopularniejsze wróżby. Wyposażeni w tę wiedzę spróbowały następnie wraz z prowadzącymi zobaczyć swoją przyszłość – lejąc wosk przez dziurkę od klucza, wróżąc z połówek przekrojonego jabłka a także    z przestawianych butów. Później mieliśmy okazję poznać wraz z przewodnikiem zwyczaje, zajęcia wiejskie i tradycje związane z okresem jesiennym. Zwiedziliśmy ekspozycje  w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dworku ziemiańskim oraz na terenie 10 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku. Spacer przez muzealną wieś był dla nas prawdziwą podróżą w czasie do świata babcinych  opowieści. Dzięki fantastycznie zrekonstruowanym gospodarstwom, dbałością o detale architektonicznie i różnego rodzaju przedmioty we wnętrzach, rzeczywiście miało się wrażenie, że wsiadło się do wehikułu czasu. Z wielką łatwością mogliśmy sobie wyobrazić, w jaki sposób ludzie zaczynali tam dzień, co jedli na śniadanie, jak zajmowali się dziećmi. Jak wyglądały ich wieczory, jak świętowali, bawili się i jak rozwiązywali problemy. I w jaki sposób traktowali siebie nawzajem. Jednym słowem, arcyciekawa lekcja historii, geografii, kultury, biologii…. życia po prostu! Byliśmy teżw drewnianym kościółku z dzwonnicą. Rzeczywiście mieliśmy wrażenie, że znajdujemy się   w prawdziwej, tradycyjnej mazowieckiej wsi. Co chwilę coś lub ktoś przyciągał naszą uwagę. Było też mnóstwo okazji do  zaglądania do tajemniczych otworów, zgadywania, do czego służyły różne dziwne przedmioty. Eksplorowaliśmy cały świat Sierpca totalnie po swojemu.  I to było najfajniejsze!

Uczniowie Ia i Ib wraz z opiekunami.