Żywa lekcja historii- Szlachta i husaria.

27 kwietnia 2023 r. nasza szkoła gościła członków  Bractwa Rycerskiego KERIN, które ma swoją siedzibę w miejscowości Subkowy na Pomorzu(w pobliżu  Malborka). Żywa lekcja historii była wspaniałą okazją , aby uczniowie klas: 4C, 5A, 5D, 6C i 6D  odbyli historyczną podróż do czasów Złotego Wieku  oraz do wieku wojen i wielkich wodzów. XVI i XVII-wieczna Rzeczpospolita była potężnym państwem, budzącym respekt wszystkich sąsiadów.

Bogata scenografia, wspaniałe rekwizyty( stroje, broń), ciekawa opowieść prowadzącego spotkanie, pozwoliły poznać a w przypadku szóstoklasistów ugruntować wiedzę na  temat roli, znaczenia i zwyczajów szlachty,  powstania Chmielnickiego a także potopu szwedzkiego. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polegała wyjątkowość i niezwykłość najlepszej polskiej jazdy- husarii, której bały się wszystkie ówczesne europejskie armie.  Niezwykła skuteczność  oraz elitarne wyszkolenie poszczególnych husarzy sprawiały, że husaria okazała się najlepszą kawalerią, czyli wojskową jazdą świata. Przed jej szarżą drżeli cesarze i carowie, sułtani i chanowie, królowie i książęta… I słusznie! Husaria była bowiem nie do zatrzymania przez całe stulecie…W trakcie żywej lekcji historii chętni(niestety, nie wszyscy) mogli przebrać się w stroje z tamtej epoki, sprawdzić osobiście, ile waży broń biała, broń palna a także zbroja husarska.

Całkiem sporo wrażeń jak na jedną lekcję…

Opracował W. Leśniewski