Podsumowanie projektu „Mam uczucia, mam marzenia, MAM AUTYZM”

W Szkole Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie zakończyła się realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Mam uczucia, mam marzenia, mam autyzm”. Termin realizacji projektu: 31.03.2023 r. – 28.04.2023 r. Na podstawie zrealizowanych tematów pt.: Niebieska niedźwiedzica – czym dla nas jest „inność”?, Poznajmy Krzysia, Autyzm wprowadza zmysły w błąd, Krzyś jest wyjątkowy uczniowie z oddziału 1a  poszerzyli swoją wiedzę na temat:

– spektrum autyzmu,

– zrozumienia trudności doświadczanych przez te osoby,

– wdrażania do postawy otwartości i tolerancji.

Uczniowie dowiedzieli się więcej na temat autyzmu oraz tego jak postrzegają świat osoby rozwijające się w spektrum, których jest wśród nas coraz więcej. Dzieci z oddziału 1a aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Na bieżąco dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami podczas trwania projektu. Projekt miał na celu propagowanie idei akceptacji i tolerancji dla osób dotkniętych tym zaburzeniem oraz wzbudzanie szacunku do odmiennego sposobu uczestniczenia w zabawie, zajęciach, zachowaniu, przyzwyczajeniu swoich autystycznych kolegów, a także dostrzeganiu u nich nieprzeciętnych umiejętności. Poruszane tematy, wykonywane zadania pozwalały dzieciom dostrzec trudności z jakimi mierzą się osoby ze spektrum autyzmu a także dostrzec ich zalety i mocne strony oraz uwrażliwić na ich potrzeby w codziennym życiu.

Koordynatorzy:

Marzena Cichacz