Muzyka – żal – listopad

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Sztuka emocji” w listopadzie uczniowie oddziału IIa, Va, VIIIc ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie podczas zajęć zrealizowali drugie zadanie ŻAL za pomocą muzyki. „Żal” to emocja, w której pierwsze co czujemy to coś co nam zabrano, czego nam brakuje. Podczas zajęć w oddziale IIa na tablicy uczniowie mogli zobaczyć skojarzenia ze słowem żal: smutek, tęsknota, smutna mina, ból głowy, wspomnienia. Uczniowie wysłuchali utworów dotyczących muzyki dziecięcej: „Żal mi lwa” M. Sadowskiej oraz „Żal nam słonecznej pogody” H. Łachockiej. Utwory te skłoniły uczniów do rozmów na temat: wakacyjnych wspomnień, za czym / kim tęsknimy. Następnie uczniowie otrzymali gniotki i na nich namalowali emotikony żalu / smutku. Podczas zajęć w oddziale Va uczniowie wskazywali skojarzenia z emocją żal. Wysłuchali piosenki „Żal nam słonecznej pogody” H. Łachockiej. Rozmawialiśmy na temat wakacyjnych wspomnień. Uczniowie otrzymali lusterka i oglądali swój wyraz twarzy, mimikę wyrażającą żal, smutek. Następnie na zielonych balonach rysowali emotikony żalu / smutku. Podczas słuchania muzyki klasycznej Ludwiga van Beethovena „Sonaty Księżycowej” w oddziale VIIIc rozmawialiśmy o sytuacjach, w których każdy kiedyś żal poczuł… wobec siebie, wobec innych, wobec zdarzeń, na które nie było wpływu… Tematem był życiorys Ludwiga van Beethovena – artysty o wielkiej żywotności i woli walki z przeciwnościami losu. Uczniowie dowiedzieli się na temat twórczości jednego z największych i najbardziej utalentowanych kompozytorów w historii muzyki. Niestety u szczytu kariery Beethoven mając zaledwie 25 lat, zaczął tracić najcenniejszy dla muzyka zmysł słuchu. Historia wielkiego talentu przeplatana przeciwnościami losu skłoniła uczniów do przemyśleń. Kluczowym elementem było nie tylko zrozumienie samej emocji, ale także rozwijanie umiejętności radzenia sobie z nią w zdrowy i konstruktywny sposób. Na zakończenie uczniowie wysłuchali muzyki relaksacyjnej. Czekamy na kolejne grudniowe zadanie z emocją zachwyt i zapraszamy do fotorelacji.

Opracowała:

Marzena Cichacz