Zwiedzanie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego

W dniu 05 grudnia 2023r. uczniowie z oddziału VIIIc zwiedzali Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego znajdującą się w Parku Miejskim im. Romualda Traugutta w Kutnie w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Miło mi o tej ziemi myśleć czasami, idąc przez życie” realizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie.  Uczniowie mogli zobaczyć bogaty księgozbiór dla dzieci, młodzieży i dorosłych, także w formie audiobooków, oraz unikalne zbiory regionalne. Dowiedzieli się o organizowanych imprezach cyklicznych: Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Szaloma Asza, Festiwalu im. Szaloma Asza oraz o konkursach literackich czy spotkaniach m. in. dla miłośników gier fabularnych – RÓŻOGRANIE. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie jest wyposażona w salę audiowizualną, na której można obejrzeć seans filmowy w kameralnym kinie biblioteki. Podczas spaceru po Parku Miejskim im. Romualda Traugutta w Kutnie uczniowie zobaczyli pomnik kutnowskiego hodowcy róż Bolesława Wituszyńskiego, który wraz z synem Lechosławem był inicjatorem organizacji wystaw róż w Kutnie. To m. in. on był pomysłodawcą dzisiejszego Święta Róży, początkowo zwanego Kutnowskim Jarmarkiem Różanym. Charakteryzowała go szczególna dbałość o kutnowską przestrzeń publiczną. Ukwiecał różami parki, skwery uliczne, otaczał troską oryginalne egzemplarze drzew. W zakresie wiedzy o różach zawsze służył radą i pomocą. Do Jego osiągnięć twórczych należą przede wszystkim cztery własne odmiany róż tj: „Kutno” (1965), „Marylka” (1967), „Kopernik” (1969) oraz niezarejestrowana odmiana „Leszek” (1980).

Takie spotkania mające na celu wdrażanie zainteresowań kulturalnych, kształtowane wzorców aktywnego uczestnictwa w kulturze, w ramach edukacji regionalnej na długo pozostaną w naszej pamięci. A przed nami taniec, śpiew i muzyka, a to wszystko z akcentami folkloru prezentowanymi przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.

Opracowała:

Marzena Cichacz