Spotkanie z Policjantem TDTS

 

            W dniach 22 kwietnia 2023 i 29 maja 2023 w Szkole Podstawowej nr 1 gościliśmy panie policjantki: Darię Olczyk i Justynę Cywkę oraz pana Dzielnicowego. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach realizacji XIII edycji programu edukacyjnego „Twoje Dane – Twoja Sprawa”, uczestniczyły wszystkie klasy IV i przedstawiciele klas piątych, szóstych i siódmych.

Podczas spotkania Pani Daria przypomniała podstawowe zagadnienia związane z zagrożeniami w sieci, znaczenia ochrony danych osobowych oraz jakie mogą być konsekwencje karne jeśli dopuścilibyśmy się nielegalnych zachowań w Internecie i poza nim.

Pani policjant uzmysłowiła nam, że należy niezwłocznie zgłaszać osobom dorosłym, pedagogom, dyrektorowi, nauczycielom, że ktoś próbował wyłudzić od nas dane wrażliwe lub niewłaściwie się zachował.  Uczniom zwrócono uwagę by NIGDY nie publikowali zdjęć znajomych oraz innych osób BEZ ICH ZGODY (jeżeli osoba jest niepełnoletnia, należy poprosić o zgodę rodziców/opiekunów – nie wystarczy pozwolenie od kolegi/koleżanki!) oraz komentować ich w sposób raniący, wulgarny, dokuczliwy, gdyż niektóre akty internetowej agresji są uznawane za PRZESTĘPSTWO lub WYKROCZENIE i mogą zostać zgłoszone na policję, do prokuratury lub do sądu. Podkreśliła, że sprawcę cyberbullyingu da się wykryć i może być sądzona za zniesławienie (może być to kara grzywny, a nawet być pozbawiona wolności do 2 lat!) oraz, że przesyłanie lub linkowanie takich wiadomości może być traktowane jako współudział. Jeżeli przestępstwo zostanie zgłoszone, to wtedy rozpoczyna się dochodzenie, sprawa zostaje skierowana do sądu dla nieletnich i tam następuje wyrok. W zależności od czynu i wieku, może to być nawet umieszczenie w ośrodku wychowawczym lub nadzór kuratora.

Szczególną uwagę pani Daria zwrócił na to by nie spotykać się z osobami nowo co poznanymi w Internecie. Przypomniała by zawsze mówić o takim fakcie dorosłym, ponieważ – NIGDY nie mamy pewności, kto jest po drugiej stronie monitora. Ponadto, ktoś obcy może się podszyć za osobę nam bliską, przejmując wcześniej jego tożsamość w sieci (catfishing – to przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat).

Przypomniała również fakt, że w Internecie nic nie ginie !!! To co umieścimy w sieci nie należy już tylko do Nas i może zacząć „żyć własnym życiem” nie zawsze w sposób pozytywny i może mieć negatywne skutki w przyszłości (np. jeżeli zostanie wszczęte postępowanie w naszej sprawie jako sprawcy, to ta informacja zostaje wpisana do rejestru o niekaralności, co może nam utrudnić zdobycie pracy w przyszłości).

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem zdobytej wiedzy przez panią Darię. Dzieci mieli okazję do zadawania pytań oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami dotyczącymi zagrożeń w sieci bądź wiedzą z życia codziennego. Serdecznie dziękujemy pani Darii Olczyk i Justynie Cywka za kompendium wiedzy oraz wsparcie i udział w realizacji programu „Twoje Dane – Twoja Sprawa.”

Opracowała
Anna Michalczyk (koordynator TDTS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *