Zwiedzanie Muzeum Pałac Saski w Kutnie

W dniu 17 listopada 2023r. uczniowie z oddziału VIIIc zwiedzali najcenniejszy zabytek – wizytówkę Miasta Róż  –  Muzeum Pałac Saski w Kutnie – w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych „Miło mi o tej ziemi myśleć czasami, idąc przez życie” realizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie

Kompleks Pałac Saski stanowi nowoczesną, multimedialną, wielofunkcyjną przestrzeń muzealną. Odtworzone wnętrza pałacu zgodnie z ich ówczesnym przeznaczeniem stanowią jednocześnie unikalny temat unii polsko – saskiej. Pałac pocztowy (podróżny) wybudowany został na polecenie króla Augusta III w 1750 roku. Panowanie Augusta III to wielki i dynamiczny rozwój Poczty Saskiej – niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania dwóch ośrodków władzy w Warszawie i w Dreźnie. Kutno w połowie XVIII wieku znalazło się na trasie nowego traktu pocztowego, ponieważ w 1749 roku król August III zmienił ustaloną drogę – na trasę biegnącą przez m. in. Poznań do Warszawy starym średniowiecznym szlakiem, na którym leżało Kutno. Nowa droga miała skrócić czas przejazdu przez obce tereny, znajdujące się poza granicami Saksonii i Rzeczypospolitej. Był to doskonały logistycznie plan, który zapewniał królowi i jego dworowi szybkie i wygodne podróżowanie między dwiema stolicami Dreznem i Warszawą.

Uczniowie z oddziału VIIIc dowiedzieli się, że na osobiste polecenia króla inżynier wojsk artyleryjskich kapitan Johann Martin Walter, nadzorujący budowę całego nowego traktu, zaprojektował i w 1750 roku wybudował w Kutnie pałac pocztowy (podróżny, postojowy). Obecnie jedyny zachowany pałac saski w Polsce i jedyna pamiątka tego typu po trasach podróżnych Wettinów.

Zwiedzając Muzeum Pałac Saski uczniowie z oddziału VIIIc mogli zobaczyć piękne aranżacje pełne detali i poznać m. in. historię kuchni staropolskiej, dawnej literatury kulinarnej, w tym mody żywieniowej. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się jakie posiłki spożywano w czasach panowania Augusta III Sasa, jak przyrządzano potrawy dla władcy i dworu. W muzeum obejrzeliśmy również piękne wystawy m. in. wysokiej jakości porcelany, specjalnie oznakowanych skrzyni z porcelaną oraz wyposażenia pałacowej kuchni i innych pomieszczeń.

Kutnowski pałac Augusta III to dziś praktycznie jedyny zachowany w Polsce zabytek architektury – materialnej spuścizny po unii polsko – saskiej. To zabytek stanowiący swoisty pomnik jednego króla łączącego dwa państwa i dwie kultury pod jednym berłem.

Muzeum to nie tylko Pałac, ale też dzieje Miasto Kutno. Młodzież z oddziału VIIIc mogła zobaczyć aranżacje urokliwych, dawnych ekspozycji o Kutnie i jego mieszkańcach, w tym gabinet doktora Antoniego Troczewskiego –wyjątkowej i jednej z najważniejszych postaci w dziejach Kutna.

Odwiedzając najcenniejszy zabytek – Muzeum Pałac Saski w Kutnie można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w stylizowanej XVIII-wiecznej sukni i poczuć się po królewsku J

Takie spotkania w ramach edukacji regionalnej na długo pozostaną
w naszej pamięci.

Opracowanie:

Marzena Cichacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *